Co oznaczają symbole palet EPAL i UIC?
Korzystanie z palet jest dziś powszechnie zarówno przy przewozach towarów z wykorzystaniem transportu samochodowego oraz kolejowego, jak i ich składowaniu. Palety występują jednak w różnych rodzajach, nie tylko, gdy chodzi o rozmiar ich powierzchni ładunkowej, ale również materiał, z jakiego są wykonane. Wśród cieszących się największą popularnością znajdują się te, które zostały zrobione z drewna. Znaczna część z nich to palety EPAL oraz UIC oznaczone stosownymi napisami umieszczonymi na ich bocznej powierzchni. Przekonajmy się, czym są i dlaczego będą tak ważne.
Palety EPAL i UIC
Palety, na których znajduje się otoczony owalem napis EPAL to wyroby wchodzące w skład europejskiego poolu paletowego, które zostały wyprodukowane zgodnie z wymogami European Pallet Association, przeznaczone do wykorzystania w transporcie drogowym, a więc do przewozów z wykorzystaniem samochodów ciężarowych i dostawczych, a także do użytkowania w magazynach, w tym magazynach wysokiego składowania. Palety z oznaczeniem UIC to palety powstałe na bazie przepisów Union Internationale des Chemins de fer (Międzynarodowego Związku Kolei), przeznaczone do przewożenia ładunków pociągami. Dzięki porozumieniu miedzy EPAL i UIC palety obu rodzajów mogą być używane zamiennie. Mają również zunifikowane rozmiary i ładowność – np. „drogowa” paleta EPAL 1 odpowiada „kolejowej” palecie EUR 1.
O czym świadczy umieszczenie na palecie znaku EPAL lub UIC?
Oznaczenie EPAL albo UIC to nie tylko wskazanie na typ palety, ale także jeden z elementów potwierdzających, że powstała ona zgodnie z wymogami tych instytucji w firmie mającej wykupioną licencję. Oznaczenia tego rodzaju odróżniają europalety od często stosowanych jednorazowych tzw. palet przemysłowych, pozostawianych wraz z towarem kupującemu.