Dlaczego opłaca się sprzedawać palety?
Korzystanie z palet jest konieczne w przypadku większości towarów, które mają być przechowywane w magazynach wysokiego składowania oraz przewożone transportem kołowym – samochodami ciężarowymi i koleją. Wynika to z faktu, iż ułatwiają one maksymalne wykorzystanie przestrzeni ładunkowej, a także pozwalają na znaczną automatyzację procesów logistycznych oraz skrócenie czasu, jaki jest potrzebny do obsługi ładunków. Jedną z istotnych zalet używania palet drewnianych będzie ich wysoka żywotność wynikająca zarówno z solidnej konstrukcji, jak i możliwości naprawy powstałych w nich uszkodzeń. Dzięki niej możliwa jest sprzedaż palet, które nie są już potrzebne kolejnym użytkownikom. Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.
Co trzeba wiedzieć o paletach i ich wykorzystaniu?
Palety drewniane składają się z elementów połączonych z wykorzystaniem gwoździ. Ich konstrukcja jest dość prosta – przestrzeń ładunkową, na której ustawia się towary, jest zbudowana z 5 desek zamocowanych do trzech poprzeczek opartych na 9 klockach z przybitymi od spodu 3 płozami stanowiącymi podstawę całości. W razie uszkodzenia każdy z nich może być wymieniony, dzięki czemu czas eksploatacji palety może zostać przedłużony przy znikomych kosztach. Dzięki swej trwałości palety mogą być używane wielokrotnie, a w razie zmniejszenia zapotrzebowania, posiadacz może je odsprzedać z zyskiem.
Jak wygląda obrót paletami?
Palety EPAL są używane do magazynowania i transportowania towarów, nie są przekazywane nabywcy, a wracają do ich właściciela, dzięki czemu mogą być ponownie wykorzystane. Ilość potrzebnych palet jest uzależniona od poziomu produkcji i skali prowadzonej dystrybucji. Jeżeli ulega ona zmniejszeniu, palety można sprzedać, by odblokować ulokowane w nich środki finansowe. W razie wzrostu zapotrzebowania łatwo uzupełnić zapasy, kupując palety nowe, bezpośrednio od producenta albo zdecydować się na pełnowartościowe, choć mające nieco mniejszy przewidywany okres eksploatacji palety używane.