Jak powinny być składowane europalety?
Magazynowanie towarów to jeden z ważnych etapów handlu. Aby towary zachowały swoją trwałość, niezbędne jest zapewnienie im odpowiedniej ochrony poprzez właściwą organizację na magazynie. W celu spełnienia tego warunku niezastąpione są palety, które dzięki odpowiedniemu składowaniu pozwolą uporządkować materiały oraz zapewnić im bezpieczny transport.
Zalety korzystania z palet na magazynie
Palety ze względu na swoją konstrukcję oraz funkcjonalność znajdują szerokie zastosowanie w logistyce, oraz magazynowaniu. Wykonane z zaimpregnowanego drewna charakteryzują się lekkością i prostotą. Standardowy wymiar palety drewnianej dostosowany jest do większości pojazdów transportowych oraz hal magazynowych. Pozwala na składowanie towarów w sposób uporządkowany. To wpływa na wydajność pracowników magazynu, a także uprawnia pracę na określonym obszarze. Jeśli chcemy, aby palety spełniały swoje zadania przez długi czas, należy o nie odpowiednio zadbać.
Jak składować drewniane palety?
Najbardziej popularne w logistyce są europalety wykonane z drewna. Najbardziej przyjaznym miejscem ich magazynowania jest osłonięta z dwóch stron wiata. Podstawą jest dobra wentylacja. Dostęp powietrza pozytywnie wpływa na drewno i zapobiega rozwojowi pleśni oraz namnażania innych bakterii na powierzchni palety. Decydując się na magazynowanie palet, należy pamiętać o utwardzeniu podłoża i wykonaniu odwodnienia, tak, aby w pomieszczeniu nie gromadziła się woda. Drewno to materiał higroskopijny, który łatwo pobiera wodę z otoczenia. To z kolei wpływa na rozwój pleśni i przyspiesza niszczenie palet. Dlatego, jeśli decydujemy się na składowanie palety, trzeba zadbać o to, by pomieszczenie było suche.