Jakie palety wybierać – drewniane czy plastikowe?
Korzystanie z palet pozwala na znacznie łatwiejszą obsługę towarów, a zwłaszcza okazuje się pomocne przy magazynowaniu produktów, ponieważ dzięki nim można je składować piętrowo przy użyciu specjalnych regałów. Jest niezbędne dla optymalnego wykorzystania przestrzeni ładunkowej samochodów ciężarowych i dostawczych, a także wagonów, pomaga też przy wykonywaniu prac przeładunkowych. Przydaje się m.in. w zakładach produkcyjnych i w firmach handlowych. W zależności od specyfiki konkretnych towarów można zdecydować się zarówno na wykonane z tworzywa sztucznego, jak i palety drewniane. W Poznaniu są one oferowane przez producenta palet drewnianych firmę Aleja, sprzedającą też palety plastikowe. Przekonajmy się, jakie są między nimi najważniejsze różnice.
Co różni palety drewniane i plastikowe?
Palety drewniane są tworzone przez łączenie z użyciem gwoździ odpowiednio przyciętych desek oraz klocków, z których powstaje powierzchnia ładunkowa oraz podstawa, służąca zarówno do ustawiania spaletyzowanych towarów na podłożu, jak i do wsuwania wideł wózka transportowego albo popularnego paleciaka. Palety plastikowe odlewa się jako konstrukcję monolityczną z tworzywa sztucznego, stanowi ona więc całość, a jej kształt będzie zbliżony do oferowanego przy paletach drewnianych. Zaletą palet drewnianych jest niższa cena oraz możliwość szybkiej naprawy. Plusem palet z tworzywa okaże się większa odporność na wilgoć, oraz fakt, że można poddawać je dokładnemu myciu. Lepiej nadają się też do wykorzystywania w systemach zautomatyzowanych, ponieważ mniejsze jest prawdopodobieństwo uszkodzenia mechanicznego. Spore różnice występują też, jeżeli chodzi o żywotność.
Gdzie używane są palety plastikowe, a gdzie drewniane?
Palety drewniane są uniwersalne i stosowane w przypadku większości towarów. Z palet z tworzywa sztucznego korzysta się głównie tam, gdzie liczy się możliwość łatwego mycia lub dezynfekcji np. przy transporcie niektórych artykułów żywnościowych m.in. mięsa, pieczywa czy mrożonek albo produktów mleczarskich.