Na czym polega naprawa palet drewnianych?
Procesy logistyczne wymagające przemieszczania i magazynowania towarów wykonuje się zwykle z wykorzystaniem palet drewnianych. Choć są one niezwykle trwałe i odporne na warunki zewnętrzne, podczas eksploatacji mogą z czasem ulegać większym lub mniejszym uszkodzeniom. Profesjonalna naprawa palet pozwala na przywrócenie im pełnej funkcjonalności, a ponadto jest o wiele tańsza niż zakup nowych. Przekonajmy się, w jakich sytuacjach należy ją wykonać i sprawdźmy, jak wygląda.
Kiedy paleta musi zostać naprawiona?
Każda paleta EPAL/EUR powinna być utrzymywana w odpowiednim stanie technicznym, a w razie wystąpienia istotnych usterek właściwie naprawiona albo wycofana z użytkowania. Akceptowalnymi zmianami własności palet jest występująca w naturalny sposób i następująca z czasem zamiana koloru elementów drewnianych. Dopuszcza się także występowanie wyszczerbień o niewielkiej długości albo pęknięć. Paletę należy skierować do naprawy, jeśli na krawędziach desek występują oflisy o szerokości do 15 mm, są one trwale zabrudzone przewożonymi substancjami, a także wówczas, gdy pojawiło się na nich zagrzybienie. Serwis będzie też konieczny w sytuacji, kiedy odłupanie lub pęknięcie deski jest większe niż 2 cm lub powoduje, że widoczna jest boczna strona więcej niż jednego gwoździa. Gdy chodzi o wsporniki, naprawę trzeba wykonać, gdy odkryta jest część choćby jednego gwoździa.
Jak wygląda naprawa palet?
Naprawa palet w złym stanie technicznym wiąże się z wymianą uszkodzonego elementu drewnianego lub użyciem nowych gwoździ. Stosowane komponenty muszą mieć taką samą jakość, jak używane do produkcji palet. Części drewniane powinny być zabezpieczone i poddane obróbce termicznej. Po naprawie w każdej palecie EPAL/EUR umieszcza się we wsporniku tzw. gwóźdź certyfikujący.